The Exit Security Bar SB-01-0032 is a specialized security solution designed for 32" outswing doors. Weighing 7.5 pounds and made from durable aluminum, it includes a wall mounting bracket for convenient storage when the door is unlocked. This product is perfect for homeowners looking to enhance their security without compromising on style.
| Manufacturer | Exit Security Inc |
| Part Number | SB-01-0032 |
| Item Weight | 7.5 pounds |
| Package Dimensions | 40 x 4 x 4 inches |
| Item model number | SB-01-0032 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Size | 32" Door Width |
| Color | Aluminum |
| Material | metal |
| Item Package Quantity | 1 |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
P**O
Used to secure mobile home back door
A**R
Great product!
Great product! Works great for extra security for my mobile home back door.
M**R
Great Security Bar & Even Better Customer Service
I purchased this Exit Security Inc. security bar for my 32" wide, outswinging door, though the bar I received was from one of their distributors, Mr. Lock Inc. Unfortunately, one of the bars was too long - 39" wide instead of the 34-1/2" wide bar specified on Exit Security's website, so it won't fit correctly in my 35" door jamb.I contacted Mr. Lock, though they didn't have a 34-1/2" wide bar to send me because they are just a distributor.So I contacted Exit Security, Scott replied promptly, offered to cut & ship a 34-1/2" bar to me, and wouldn't charge me for the bar or his labor (only for the freight).Great customer service!Thanks, Scott!
K**H
Solid door security!
The first thing I will say about this is that it actually IS very easy to install. For the first time in a long time the instructions weren’t the usual “Chinglish” translation. They were expertly written in clear to understand language. Well done Exit Security. The package contained the two bars, and necessary bolts/nuts/caps needed. The product is solidly well made. It is a quality product. I installed it on the out swing door from our house into the garage. Once installed, it would take a massive amount of force to get through the door. The door could not be “kicked in” because of the out swing design and the fact that I replaced the 3/4” door hinge screws with 3” screws. It is an expensive product, that’s why I knocked off one star. However, despite the high price, I am very satisfied and do recommend it.