| ASIN | B08B5XKRNX |
| Age Range Description | Adult |
| Assembly Instructions Description | Illustrated assembly instructions are provided. |
| Base | Alloy Steel |
| Base Color | Rustic Brown + Ink Black |
| Base Type | Leg |
| Best Sellers Rank | 51,931 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) 15 in Dining Tables |
| Brand | VASAGLE |
| Brand Name | VASAGLE |
| Colour | Rustic Brown + Black |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 1,340 Reviews |
| Extended Length | 80 Centimetres |
| Finish Type | Lacquered or varnished |
| Frame Joint Type | Miter Joint |
| Frame Material Type | Alloy Steel |
| Frame material | Alloy Steel |
| Furniture Finish | Alloy Steel |
| Handle Color | Black |
| Handle Finish Type | Alloy Steel |
| Handle Material | Alloy Steel |
| Included Components | Dining Table, Mounting Kit, Anti-Tip Kit, Instructions |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Is Assembly Required? | Yes |
| Is Customizable? | No |
| Is Foldable | No |
| Is Stain Resistant | No |
| Is the item resizeable? | No |
| Item Depth | 31.5 cm |
| Item Dimensions | 31.5 x 80 x 75 centimetres |
| Item Dimensions D x W x H | 31.5D x 80W x 75H centimetres |
| Item Shape | Round |
| Item Weight | 10.8 Kilograms |
| Item Width | 80 Centimetres |
| Leg Style | Straight Leg |
| Manufacturer | VASAGLE |
| Manufacturer Part Number | KDT080B01 |
| Material Type | Chipboard, Steel |
| Maximum Weight Recommendation | 100 Kilograms |
| Model Name | VASAGLE KDT080B01 |
| Model Number | KDT080B01 |
| Natural Variation Type | Colour |
| Number of Items | 3 |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Product dimensions | 31.5D x 80W x 75H centimetres |